Support Free Journalism
  Breaking News
'তুমি মোক ভোট দিয়া, মই তোমাক বিনামূলীয়া ভেকচিন দিম': টুইটাৰত কিয় এই প্ৰতিক্ৰিয়া-দৰমহাৰ পইচাৰে চলিব পৰা নাই, প্ৰধানমন্ত্ৰী পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰিব খুজিছে বৰিছ জনচনে-হোৱাটছএপত ‘পৰ্ণ’ শ্বেয়াৰ কৰি ৰোষৰ বলি হ'ল গোৱাৰ উপ-মুখ্যমন্ত্ৰী তথা বিজেপি নেতা কাভেলকাৰ-বিহাৰৰ সকলো লোককে বিনামূলীয়াকৈ কৰ'ণাৰ প্ৰতিষেধক দিম: বিজেপিৰ ঘোষণাপত্ৰ-মহাৰাষ্ট্ৰ বিজেপিৰ জ্যেষ্ঠ নেতা একনাথ খড়চেৰ পদত্যাগ: যোগদান কৰিব শৰদ পাৱাৰৰ NCPত-“পইচা দে নহ’লে উগ্ৰপন্থী লগাই উঠাই দিমঃ” ধন দাবী কৰি ধৰা পৰিল এবিভিপিৰ নেতা-IPL 2020: পশ্চিম পাঠকক আপুনিও মহিলা আম্পায়াৰ বুলি ভুল ভাবিছে নেকি?-বিহাৰ নিৰ্বাচন- ভাষণ দিবলৈ সাজু হওঁতে তেজস্বী যাদৱলৈ চেণ্ডেল দলিয়ালে উপস্থিত জনতাই-কংগ্ৰেছ পৰা বিজেপিলৈ অহা নেতাক মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে প্ৰশংসা কৰাৰ পাছতেই ৩৭ চেকেণ্ডত দুবাৰকৈ ভৰিত ধৰিলে!-বিহাৰত সুৰা নিষিদ্ধ, কিন্তু তাৰ পাছতো সুৰাপায়ীৰ পছন্দৰ নেতা নীতিশ কুমাৰ: চাওঁক ভিডিঅ'

Tik Tokৰ প্ৰতিক্ৰিয়া: ‘আমাক চৰকাৰে আলোচনাৰ বাবে আমন্ত্ৰণ জনাইছে, স্পষ্টীকৰণ দিয়া হ’ব।’

দ্য ষ্টেটমেন্ট : কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে দেশত Tik Tok কে ধৰি ৫৯ টা চীনা এপ(App)ত নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছে। চৰকাৰে প্ৰতিৰক্ষা আৰু সুৰক্ষা তথা ব্যক্তিগত ডাটাৰ বিপদৰ কথা উল্লেখ কৰি এই সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰাৰ কথা উল্লেখ কৰিছে। 

চৰকাৰৰ এই সিদ্ধান্তৰ পাছতেই  দেশত ইতিমধ্যে গুগল আৰু এপলে প্লে ষ্ট’ৰ(Play Store)ৰ পৰা Tik Tok এপ ডিলিট কৰিছে। সংবাদ গোষ্ঠী PTI য়ে Tik Tok কথা উল্লেখ কৰি লিখিছে যে Tik Toৰ তৰফৰ পৰা চৰকাৰৰ আদেশ পালন কৰি থকা হৈছে কিন্তু Tik Tok পৰা কোনো ভাৰতীয়ৰ ডাটা আন দেশৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰা হোৱা নাছিল, আনকি চীনৰ লগতো ডাটা শ্বেয়াৰ কৰা হোৱা নাছিল।

Tik Tok ইণ্ডিয়াৰ মুখ্য বিষয়া নিখিল গান্ধীয়ে কয় যে Tik Tokক উত্তৰ আৰু স্পষ্টীকৰণ দিবলৈ চৰকাৰী বিভাগে আলোচনালৈ আমন্ত্ৰণ জনাইছে। তেওঁ আৰু কয় যে “ভাৰত চৰকাৰে ৫৯ টা এপ ব্লক কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে, তাৰ ভিতৰত Tik Tokও আছে। আমি এই আদেশ পালন কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়াত আছোঁ। চৰকাৰৰ সম্বন্ধীয় বিভাগৰ পৰা আমাক আলোচনাৰ বাবে আমন্ত্ৰণ কৰা হৈছে আৰু নিজৰ মন্তব্য প্ৰকাশ কৰাৰ সুবিধা দিয়া হৈছে। নিখিল গান্ধীয়ে কয়  যে আমি  Tik Tok ব্যৱহাৰ কৰা লোক সকলৰ প্ৰাইভেচী আৰু ‘ইন্তিগ্ৰিটি’ সকলোতকৈ ওপৰত ৰাখো। 
যদিও Tik Tok য়ে এই কথা প্ৰকাশ কৰিছে কিন্তু চৰকাৰৰ দাবীসমূহ সম্পূৰ্ণ বিপৰীত আৰু বহুত গম্ভীৰ আছিল। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ২৯ জুনত Tik Tok ব্লক কৰাৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰি জনাইছিল যে এই এপ’ৰ ভুল ব্যৱহাৰ কৰি থকাৰ তথ্য চৰকাৰে লাভ কৰিছে। এই এপ ব্যৱহাৰ কৰা লোক সকলৰ তথ্য আন দেশলৈ ট্ৰেন্সফাৰ কৰা হৈছে। সেইবাবে দেশৰ প্ৰতিৰক্ষা, সুৰক্ষা, সাৰ্বভৌমত্ব আৰু ব্যৱহাৰ কৰা লোকসকলৰ ব্যক্তিগত কথাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি  IT Act ৰ ধাৰা 69-A ৰ অধীনত ৫৯ টা এপ ব্লক কৰাৰ সিদ্ধান্ত চৰকাৰে গ্ৰহণ কৰিছে।

?আমি ভাবো যে আপুনি আমাৰ ৰিপোৰ্ট পঢ়ি ভাল পাইছে। ইয়াত ক্লিক কৰি আপুনি আমাক ফেচবুকত ‘লাইক‘ কৰিব পাৰে। আমাৰ ভিডিঅ’ ৰিপোৰ্ট চাবলৈ ইউটিউবত আমাক ‘চাবস্ক্ৰাইব’কৰক, তাৰবাবে ইয়াত ক্লিক কৰিব পাৰে।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.