Support Free Journalism
  Breaking News
প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে অসম-কেৰালালৈ গৈ আছে, কৃষকক সাক্ষাৎ কৰিবলৈহে সময় নাই: চিদাম্বৰম-'বংগই কেৱল নিজৰ কন্যাক বিচাৰে, ২ মে'ত মোৰ পুৰণা টুইট উলিয়াই ল'ব': প্ৰশান্ত কিশোৰ-পশ্চিমবংগত ৮টা পৰ্য্যায়ত নিৰ্বাচন- কিয় অসন্তুষ্ট মমতা বেনাৰ্জী?-প্ৰহাৰ-পলাতক-পুৰস্কাৰ-গ্ৰেপ্তাৰ: আৰক্ষীক প্ৰহাৰ কৰা বিজেপি নেত্ৰী দীপাঞ্জলি কাকতিক গ্ৰেপ্তাৰ-"শৈশৱৰ সপোন আজি বাস্তৱত পৰিণত হ'ল"- অসম আৰক্ষীৰ উপ-অধীক্ষক হিমা দাস-অসমৰ ব্ৰাহ্মণ-পুৰোহিত নহয়, বাহিৰৰ পৰা অহা শ-শ পূজাৰীয়েহে অসমত অনুষ্ঠিত কৰে মহাযজ্ঞ-জলসিঞ্চন বিভাগে বাতিল কৰিলে ২৪৬টা কণিষ্ঠ সহায়ক পদৰ পৰীক্ষা: ভবেশ কলিতাৰ ঘোষণা-অসমক আন্দোলন,হিংসাৰ বাবেহে জানিছিল, কিন্তু এতিয়া বিকাশৰ সূচনা হৈছে: অমিত শ্বাহ-'মোদী দংগাবাজ,ট্ৰাম্পতকৈও বেয়া সময়ে মোদীৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে'-মমতা-এমাহ ধৰি ICUত ৰখা ৰোগীৰ মৃত্যুক লৈ পুনৰ বিতৰ্কত GNRC: ছচিয়েল মিডিয়াত সকলো কথা লিখিলে আত্মীয়ই

ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ গৱৰ্ণৰেও ক’লে-‘পেট্ৰ’ল আৰু ডিজেলৰ ওপৰত আৰোপ কৰা কৰ হ্ৰাস কৰিব লাগে’

দ্য ষ্টেটমেন্ট : পেট্ৰ’ল আৰু ডিজেলৰ মূল্যবৃদ্ধিয়ে জনতাক জ্বলা-কলা খুৱাইছে৷ পেট্ৰ’ল ডিজেলৰ মূল্যৰ ওপৰত চৰকাৰে আৰোপ কৰা বৃহৎ পৰিমাণৰ কৰ(টেক্স)ৰ বাবেই যে পেট্ৰ’ল ডিজেলৰ মূল্য আকাশলংঘী হৈছে সেয়া সকলোৱে বুজি পাইছে আৰু কৰ হ্ৰাস কৰিবলৈ চৰকাৰলৈ দাবী উত্থাপন কৰিছে৷ 

তাৰমাজতে ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ গৱৰ্ণৰ শক্তিকান্ত দাসেও পেট্ৰ’ল ডিজেলৰ ওপৰত আৰোপ কৰা কৰ হ্ৰাস কৰিবলৈ অনুৰোধ জনাইছে৷ ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ মৌদ্ৰিক নীতি সমীক্ষা(MPC) বৈঠকত এই প্ৰসংগ উত্থাপন কৰে ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ গৱৰ্ণৰে৷ বৈঠকৰ জৰিয়তে শক্তিকান্ত দাসে কেন্দ্ৰীয় আৰু ৰাজ্য চৰকাৰক আহ্বান জনায় যে চৰকাৰে পৰোক্ষ কৰ(Indirect Tax) হ্ৰাস কৰি পেট্ৰ’ল ডিজেলৰ মূল্যত পৰিৱৰ্তন আনিব লাগে৷ তেওঁ লগতে কয় যে লাহে লাহে কৰ হ্ৰাস কৰি গৈ থাকিব লাগে যাতে অৰ্থনীতিৰ ওপৰত প্ৰভাৱ নপৰে৷ 

উল্লেখযোগ্যে যে, এতিয়ালৈকে ৰাজস্থান, পশ্চিমবংগ, অসম আৰু মেঘালয়- এই চাৰিখন ৰাজ্যৰ ৰাজ্য চৰকাৰে পেট্ৰ’ল-ডিজেলৰ ওপৰত আৰোপ কৰা VAT হ্ৰাস কৰিছে৷ সেইবাবে এই চাৰিখন ৰাজ্যত অন্য ৰাজ্যৰ তুলনাত পেট্ৰল-ডিজেলৰ মূল্য কিছু কম৷ কিন্তু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এতিয়ালৈ কৰ হ্ৰাস কৰাৰ কোনো ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা নাই৷ উল্লেখ্য যে, পেট্ৰোলিয়ামৰ ওপৰত সৰ্বাধিক কৰ আৰোপ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত পৃথিৱীৰ ৫ খন দেশৰ ভিতৰত ভাৰতো আছে৷

📣আমি ভাবো যে আপুনি আমাৰ ৰিপোৰ্ট পঢ়ি ভাল পাইছে। ইয়াত ক্লিক কৰি আপুনি আমাক ফেচবুকত ‘লাইক‘ কৰিব পাৰে। আমাৰ ভিডিঅ’ ৰিপোৰ্ট চাবলৈ ইউটিউবত আমাক ‘চাবস্ক্ৰাইব’কৰক, তাৰবাবে ইয়াত ক্লিক কৰিব পাৰে।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.