Support Free Journalism
  Breaking News
প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে অসম-কেৰালালৈ গৈ আছে, কৃষকক সাক্ষাৎ কৰিবলৈহে সময় নাই: চিদাম্বৰম-'বংগই কেৱল নিজৰ কন্যাক বিচাৰে, ২ মে'ত মোৰ পুৰণা টুইট উলিয়াই ল'ব': প্ৰশান্ত কিশোৰ-পশ্চিমবংগত ৮টা পৰ্য্যায়ত নিৰ্বাচন- কিয় অসন্তুষ্ট মমতা বেনাৰ্জী?-প্ৰহাৰ-পলাতক-পুৰস্কাৰ-গ্ৰেপ্তাৰ: আৰক্ষীক প্ৰহাৰ কৰা বিজেপি নেত্ৰী দীপাঞ্জলি কাকতিক গ্ৰেপ্তাৰ-"শৈশৱৰ সপোন আজি বাস্তৱত পৰিণত হ'ল"- অসম আৰক্ষীৰ উপ-অধীক্ষক হিমা দাস-অসমৰ ব্ৰাহ্মণ-পুৰোহিত নহয়, বাহিৰৰ পৰা অহা শ-শ পূজাৰীয়েহে অসমত অনুষ্ঠিত কৰে মহাযজ্ঞ-জলসিঞ্চন বিভাগে বাতিল কৰিলে ২৪৬টা কণিষ্ঠ সহায়ক পদৰ পৰীক্ষা: ভবেশ কলিতাৰ ঘোষণা-অসমক আন্দোলন,হিংসাৰ বাবেহে জানিছিল, কিন্তু এতিয়া বিকাশৰ সূচনা হৈছে: অমিত শ্বাহ-'মোদী দংগাবাজ,ট্ৰাম্পতকৈও বেয়া সময়ে মোদীৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে'-মমতা-এমাহ ধৰি ICUত ৰখা ৰোগীৰ মৃত্যুক লৈ পুনৰ বিতৰ্কত GNRC: ছচিয়েল মিডিয়াত সকলো কথা লিখিলে আত্মীয়ই

মিছা ক’লে কিডাল হ’ব, তেওঁ অসমৰ জনপ্ৰিয় মুখ্যমন্ত্ৰী আছিল

দ্য ষ্টেটমেন্ট : অসমৰ ৰাজনীতিৰ অক্লান্ত যোদ্ধা, বিশ্ৰামহীন ৰণুৱা আদি বিভিন্ন বিশেষণ কেৱল এগৰাকী ৰাজনীতিকৰ ক্ষেত্ৰতেই প্ৰযোজ্য হয়৷ আজিও অসমৰ প্ৰতিগৰাকী নাগৰিকে বুকুত হাত থৈ ক’ব পাৰে- আপুনি তেওঁক ভাল নাপাব পাৰে, বেয়া পাওঁ বুলি কিন্তু ক’ব নোৱাৰে৷ 

তৰুণ গগৈ৷ নাম তৰুণ, ৰাজনীতিত তৰুণ, উদ্যমেৰে তৰুণ..তেৱেঁই চিৰতৰুণ৷ সদায়ে হাঁহিমুখীয়া, স্বভাৱসুলভ আৰু চৰ্চিত নাম তৰুণ গগৈ৷ শেষ ক্ষণলৈ তৰুণ গগৈৰ উদ্যম কমি যোৱা নাছিল৷ সৌ সিদিনা গুৱাহাটী মেডিকেল কলেজ হাস্পতালৰ পৰা মুকলি হোৱাৰ পৰতো একেই উৎসাহেৰে ৰাজ্যবাসীক কৈ গৈছিল- মই ঠিকেই আছো, মই ঘূৰি আহিছো!

মৃত্যু এক চিৰন্তন সত্য৷ বহু লোক জীয়াই থাকিও মৃত৷ জীৱনৰ সকলো আকাংক্ষা হেৰুৱাই মুক্তিৰ পথ বিচাৰাটোৱে তেওঁলোকৰ বাবে যেন প্ৰথম আৰু শেষ সংকল্প৷ বহু মানুহ আকৌ মৃত্যুৰ পিছতো অমৰ৷ মৃত্যুৱে হাতবাউলি দি মাতি থাকে, তথাপি যেন কৈ দিব পাৰে- এ: বাদ দিয়াহে! ৮৬ বছৰীয়া এগৰাকী বৃদ্ধ তৰুণ গগৈৰ প্ৰকাশভংগীত আপুনি হয়টো বাৰ্ধক্যৰ চিন নেদেখিলে৷  ৰাজ্যৰ ৰাজনীতিৰ দুৰন্ত সৈনিকজনক সেইবাবেই হয়তো চিৰতৰুণ বুলিয়ে সকলোৱে মৰম কৰে, কৰে শ্ৰদ্ধা৷ 

১৯৩৪ চনৰ ১১ অক্টোবৰত তেওঁৰ জন্ম৷ স্বাধীনতাৰ আগত জন্মগ্ৰহণ কৰা অসমৰ হয়টো আটাইতকৈ শেষৰগৰাকী মুখ্যমন্ত্ৰী হৈ থাকিব তৰুণ গগৈ৷ ৮৬ বছৰ বয়সত সক্ৰিয় ৰাজনীতিত অংশ লোৱা ব্যক্তিত্ব আঙুলিৰ মূৰত লেখিব পৰা৷ তৰুণ গগৈ ব্যতিক্ৰম৷ আনকি ২১ৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ প্ৰাক-মুহূৰ্ততো একেই প্ৰাসংগিক হৈ আছিল প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰীজন৷ 

১৯৬৭ চনত যোৰহাট মিউনিচিপালিটি ব’ৰ্ডৰ সদস্য হিচাপে প্ৰথমবাৰলৈ সামাজিক ক্ষেত্ৰত খোজ দিছিস তৰুণ গগৈয়ে৷ তাৰ আগতে যোৰহাটৰ জেবি কলেজৰ পৰা উচ্চ মাধ্যমিক আৰু গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা আইনৰ স্নাতক ডিগ্ৰী গ্ৰহণ কৰিছিল৷ পঢ়া-শুনাক বৰ বিশেষ ৰাপ নাছিল কিন্তু মনত আছিল মানুহৰ বাবে কাম কৰাৰ ইচ্ছা৷ ১৯৭১ চনত যোৰহাট লোকসভা সমষ্টিৰ পৰা প্ৰথমবাৰৰ বাবে সাংসদ হৈছিল৷ যোৰহাট আৰু কলিয়াবৰৰ পৰা মুঠ ছবাৰ সাংসদ হৈছিল তৰুণ গগৈ৷ ১৯৯১ চনত কেন্দ্ৰীয় ৰাজ্যিক খাদ্য মন্ত্ৰী হিচাপে কাৰ্যভাৰ চম্ভালিছিল৷ 

২০০১ চনত কংগ্ৰেছে চৰকাৰ গঠন কৰে আৰু প্ৰথমবাৰৰ বাবে মুখ্যমন্ত্ৰী হয় তৰুণ গগৈ৷ ইতিমধ্যে গুপ্তহত্যা, দৰমহাবিহীন চৰকাৰী কৰ্মচাৰী, অশান্ত পৰিৱেশ, হিংসা আদিৰে জৰ্জৰিত হৈছিল অসম৷ তৰুণ গগৈয়ে অশান্ত অসমক কিছু শান্ত কৰিছিল৷ তৰুণ গগৈয়ে  মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে কি কৰিছিল, সেই প্ৰশ্নৰ উত্তৰ আপুনি এনেদৰেও দিব পাৰে যে তেওঁ ক্ৰমাগতভাৱে তিনিটা কাৰ্যকাল মানে পোন্ধৰ বছৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হৈ আছিল৷ গতিকে ৰাইজেই দেখিছে শুনিছে বা জানিছে তৰুণ গগৈয়ে কি কৰিছিল, কি কৰা নাছিল আৰু ৰাইজেই তাৰ প্ৰমাণ ৰাখি থৈছে৷ 

ক’ৰ’ণাত আক্ৰান্ত হৈ দীৰ্ঘসময় ধৰি গুৱাহাটী চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ত চিকিৎসাধীন হৈ আছিল৷ আজি তেওঁৰ মৃত্যুৰ বাতৰি পাই ৰাজ্যবাসীয়ে অশ্ৰুসিক্ত শ্ৰদ্ধা জ্ঞাপন কৰিছে৷ হয়টো এবাৰলৈ হ’লেও ভাবিছে- বাদ দিয়াহে বুলি কৈ পুনৰ ঠন ধৰি উঠিব তৰুণ গগৈ নামৰ সত্বাটো!

বিদায় তৰুণ গগৈ..বিদায় অসমৰ জনপ্ৰিয় মুখ্যমন্ত্ৰী..

📣আমি ভাবো যে আপুনি আমাৰ ৰিপোৰ্ট পঢ়ি ভাল পাইছে। ইয়াত ক্লিক কৰি আপুনি আমাক ফেচবুকত ‘লাইক‘ কৰিব পাৰে। আমাৰ ভিডিঅ’ ৰিপোৰ্ট চাবলৈ ইউটিউবত আমাক ‘চাবস্ক্ৰাইব’কৰক, তাৰবাবে ইয়াত ক্লিক কৰিব পাৰে।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.